Parliament Meeting adjourned to Tuesday 22nd May, 2018 at 2:00 PM

Hon. Belden Namah, MP

Shadow Minister for
Transport, Civil Aviation, Works & Implementation

Electorate
Vanimo-Green Open

Party
Papua New Guinea (PNG) Party

Parliamentary Services

Current: Re-elected to the 10th National Parliament as the member for Vanimo-Green River Open seat in the 2017 General Elections under the Papua New Guinea Party, 3rd Term in this Parliament.

Past: First Elected to the 8th National Parliament for the Vanimo-Green River Open Electorate in the 2007 General Elections as an National Alliance Party candidate. Appointed as Minister for Forestry in the Somare-Temu cabinet on the 29/8/2007 till resignation from the government and National Alliance Party membership to join the Papua New Guinea Party and Morauta led opposition in July 2010. Elected Leader of Papua New Guinea Party and Leader of Opposition on 11/5/2011. Appointed Deputy Prime Minister to Peter O'Neill and Minister for Forest and Climate Change on the 5/8/2011. Re-elected to the 9th National Parliament in the 2012 General Elections for the same seat as a Papua New Guinea Party candidate. Leader of Opposition from August 2012 to December 2014. Elected Governor for West Sepik Province on 22/4/2015, then relinquished in September 2015 following return of Amkat Mai as provincial member.

Biography

Last Occupation Prior to Elections: Served in the PNG Defence Force. Self employed businessman prior to 2007 National Elections

Contact Details

Parliament Office
C/-National Parliament, PO Parliament House, WAIGANI, NCD 131, Papua New Guinea

Ph: +675 3277660
Fax: +675 3277480