Parliament adjourned to Tuesday, 12th October 2021 at 02:00 p.m.

Hon. Sam Basil, MP

Sam Basil

Ministerial Portfolio
Deputy Prime Minister and Minister for Commerce and Industry

Electorate
Bulolo Open

Party
United Labour Party (ULP)

Parliamentary Services

Current: Re-elected to the 10th National Parliament as the member for Bulolo Open Electorate under the PANGU Pati during the 2017 General Elections, then joined the United Labour Party Leader as the Party Leader. Re-appointed as Deputy Prime Minister and Minister for Commerce and Industry on 20/12/20 under the Marape-Basil Cabinet, 3rd term in this Parliament.

Past: First Elected to the 8th National Parliament for the Bulolo Open Electorate in the 2007 General Elections as a People's Progress Party candidate. Resigned from the People's Progress Party effective from 10/01/2011 and subsequently joined the Papua New Guinea Party. Elected Deputy Opposition Leader on 11/5/2011. Appointed member of Parliamentary Referral Committee on Lands and Environment, Permanent Parliamentary Committee on Culture and Tourism, Special Committee on Gas and Energy-Deputy Chairman, Special Committee on HIV/AIDS Advocacy, Permanent Committee on Public Accounts, Permanent Committee on National Parliament, Special Committee on Asian Owned and Operated Businesses in PNG between August 2007 and August 2011. Appointed Minister for National Planning on the 5/8/2011 in the O'Neill-Namah cabinet.Re-elected to the 9th National Parliament for the Bulolo Open Electorate in the 2012 General Elections as a Papua New Guinea Party candidate. Appointed Deputy Opposition Leader following formation of government in August 2012. Resigned membership with Papua New Guinea Party to join and voted Leader of Pangu Pati in August 2014. Appointed Minister for Communications, Information Technology and Energy in the O'Neill-Abel Government from August 2017-April 2019, appointed Minister for Finance on 17/04/19 after the resignation of Mr James Marape as the Minister for Finance. Appointed Minister for National Planning & Monitoring on 13/05/2019 after a minor cabinet reshuffle. Appointed Minister for Treasury in the Marape-Steven led Government and sworn in on 07/06/19-26/08/2019. Appointed Minister for Treasury in the Marape-Steven led Government, sworn in on 07/06/19, then changed Ministerial portfolio to National Planning & Monitoring on 27/08/19. Appointed Deputy Prime Minister following a cabinet reshuffle on 01/10/2020. Served as Deputy Prime Minister from 01/10/2020-16/11/2020 and as Minister for National Planning and Monitoring from 27/08/2019-16/11/2020.

Biography

Contact Details

Parliament Office
C/-National Parliament, PO Parliament House, WAIGANI, NCD 131, Papua New Guinea

Ph: +675 3277680
Fax: +675 3277480



Next Sitting Dates

October 2021
S M T W T F S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Links

Explore Us

Find a Member

Subscribe E-News