Parliament Meeting adjourned to Tuesday 6th November 2018 at 2:00 pm

Hon. Ginson Gohehu Saonu, MP

Ministerial Portfolio
Governor

Electorate
Morobe Provincial

Party
PANGU PATI

Parliamentary Services

Current: Re-elected to the 10th National Parliament for the Morobe Provincial seat in the 2017 General Elections as a Pangu Pati candidate. Governor for Morobe Provincial Seat, 3rd Term in this Parliament.

Past: First elected to the 5th National Parliament in the 1992 general elections for the Kabwum Open seat. Served as Censorship Board-Chairman, 1992-1997. Re-elected to the 6th National Parliament in the 1997 general elections for the same seat. Served on the Culture and Tourism Committee-Chair from July to December 1997 and Industry and Industrial Relations Referral Committee from July 1997 till July 1998. Appointed Vice Minister for Tourism in the Skate government from December 1997 till July 1999. Joined the United Party in August 1999. Listed with Advance Papua New Guinea Party in December 1999, till merging of PDM with APP on 29/4/01. Member of the Constitutional Development Commission from August 1999 till October 2001 and National Parliament Committee from November 1999 till October 2001. Appointed Public Accounts Committee-Chair in December 2000 till October 2001. Commissioned Minister for Housing on the 21/10/2001.

Biography

Primary Education: Tapen Community School
Secondary Education: Completed Grade 10, Madang and Karkar High School (1981)
Tertiary Education: Diploma in Secondary Teaching, Goroka Teacher's College (1984)

Last Occupation Prior to Elections: Teacher at Bumayong Lutheran, Siassi Lutheran and Menyamya High School in the Morobe Province between 1985-1987

Contact Details

Parliament Office
C/-National Parliament, PO Parliament House, WAIGANI, NCD 131, Papua New Guinea

Ph: +675 3277687
Fax: +675 3277480