Parliament will rise till Tuesday 22nd January 2019 at 2:00 PM

Hon. Christopher Seseve Haiveta, CMG, MP

Christopher Seseve Haiveta

Ministerial Portfolio
Governor for Gulf

Electorate
Gulf Provincial

Party
PNG Kantri

Date of Election
27 July 2017

Votes Received
14, 466

Parliamentary Services

Current: Re-elected to the 10th National Parliament in the 2017 General Elections under the Papua New Guinea Kantri Party, 4th Term in this Parliament. Governor for Gulf Provincial.

Past: First elected to the 5th National Parliament in the 1992 General Elections. Appointed Shadow Minister for Fisheries and Public Services in August 1992, then Shadow Minister for Finance and Planning in March 1993. Elected Leader of Opposition and Parliamentary Leader of Pangu Pati in August 1993. From September 1994-July 1997, served as Deputy Prime Minister and Minister for Finance and Planning. Re-elected to the 6th National Parliament in the 1997 General Elections. Following the formation of the Skate government, appointed Deputy Prime Minister, and Minister for Planning and Implementation, from July 1997 till the exit of the Pangu Pati from the Skate government in November 1997. Served as Deputy Opposition Leader from August 1998 and Emergency Committee-Deputy Chair from March 1998 till June 1999. Following Pangu Pati's return to the Skate government, appointed Minister for Fisheries in June 1999 till July 1999 when the Morauta government was installed. Appointed Minister for Labour and Employment in September 1999, following Pangu Pati's entry into the Morauta led government till dismissal from cabinet in March 2000 before returning as Minister for Housing on the 15/11/00. Appointed Minister for Petroleum and Energy on the 19/12/00 in a cabinet reshuffle of the Morauta government, and then again as Minister for Labour and Employment on the 17/05/01 till 19/10/01, then Minister for Mining. Re-elected to the 7th National Parliament in the 2002 General Elections for the same seat, and assumed post of Governor for Gulf Province. Parliamentary Leader of Pangu Pati from 2002 to 24/4/2006. Awarded the CMG for services to the community and national parliament in Queen's Birthday Honours for 2003. Member of the Appointments Committee, Foreign Affairs and Defence Committee and Public Accounts Committee-Deputy Chair between 2002 and 2007. Suspended from Parliament in February 2007 following the convening of a Leadership Tribunal to hear allegations of misconduct in office. In May 2007 the Tribunal adjourned to the 6/8/2007 but Mr. Haiveta remained suspended, though allowed to contest the 2007 General Elections. The Tribunal was dissolved following loss of seat at the polls.

Biography

Religion: Christianity-Catholic
Secondary Education: Completed his Secondary Education from De La Salle, Mainohana High School, Central Province
Tertiary Education: Completed his Tertiary Education from University of Papua New Guinea

Achievements: Obtained Bachelor of Education and Arts Degrees from UPNG. Gained Master of Philosophy degree from the University of Sussex, England. Awarded the CMG for services to the community and national parliament in Queen's Birthday Honours for 2003 Joined the Department of Provincial Affairs as Departmental Planner and Executive Officer to the Minister. Also served as Secretary (Gulf Department) and Political Advisory, Chief of Staff to Former Prime Minister, Rt Hon. Rabbie Namaliu.

Contact Details

Parliament Office
C/-National Parlimane, PO Parliament House, WAIGANI, NCD 131, Papau New Guinea

Ph: +675 3277673
Fax: +675 3277480
c.seseve.h@gmail.com

Electorate Office
Korae House, Vivian Highway, PO Box87, KEREMA, Gulf Province, Papua New Guinea

Telephone: +6775 6481035
Fax: Nil