Parliament in session

Hon. Charlie Benjamin, MP

Charlie Benjamin

Ministerial Portfolio
Governor

Electorate
Manus

Party
People's National Congress (P.N.C.)

Date of Election
10 July 2012

Votes Received
8,155

Contact Details

Parliament Office
National Parliament P O Parliament House WAIGANI, N.C.D Papua New Guinea

Telephone: 3277672
Fax: 3277480
Email:

Electorate Office


Telephone:
Fax:
Email:

Connect with Benjamin

Party Website

Parliamentary Services

Current: Governor for Manus Province, Member of Pensions and Retirement Permanent Parliamentary Committee and Member of Communications Parliamentary Referral Committee,

Past: First Elected to 6th National Parliament in the 1997 General Elections for the Manus Open seat. Served as Shadow Minister for Forest from July 1997 till June 1998, then briefly as member of the Broadcasting of Parliamentary Proceedings Committee. Appointed Vice Minister for Public Enterprises from July 1998 till July 1999. Joined the Advance. Party in June 1999. Member of the Privileges Committee and Chairman of the Public Service and Public Sector Reform Committee from November 1999 to April 2000. Appointed Minister for Labour and Employment in the Morauta led government on the 18/4/00 then Minister for Lands and Physical Planning on the 17/05/01 after a cabinet reshuffle. Member of P.D.M on its merging with APP on the 29/04/01. Announced his withdrawal from the P.D.M and the revival of the APP on the 16/8/2001 with him as Leader of Advance Papua New Guinea Party. Re-elected to the 7th National Parliament in the 2002 General Elections for the same seat as an Advance Papua New Guinea Party candidate, then joined the People's National Congress in November 2003 following amalgamation of APP with P.N.C. Appointed Shadow Minister for Lands and Physical Planning in the Morauta led opposition in February 2004. Served on the Culture and Tourism Committee, Economics Committee and Public Works Committee between 2002 and 2007. Recommended to be dismissed from parliament by leadership tribunal on the 15/01/2007.

Biography

Religion:
Primary Education:
Secondary Education:
Tertiary Education:

Achievements:
Community Interests:
Last Occupation Prior to Elections:

Next Sitting Dates

March 2017
S M T W T F S
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Links

Explore Us

Find a Member

Subscribe E-News