Parliament adjourned to 2:00pm, 28th February 2017

Hon. Peter Ipatas, MP

Peter Ipatas

Ministerial Portfolio
Governor

Electorate
Enga

Party
People's Party (P.P)

Date of Election
2 August 2012

Votes Received
140,512

Contact Details

Parliament Office
National Parliament P O Parliament House, WAIGANI, N.C.D, Papua New Guinea

Telephone: 3277516
Fax: 3277480
Email: pipatas@gmail.com

Electorate Office
Enga Provincial Government Office, Ipatas Centre, Wabag

Telephone: 5471166/1050
Fax: 5471279/1004
Email: pipatas@gmail.com

Connect with Ipatas

Party Website

Parliamentary Services

Current: Governor for Enga, Member of Parliamentary Referral Foreign Affairs and Trade Committee and Member of Parliamentary Referral Transport & Civil Aviation Committee

Past: First elected to the 6th National Parliament in the 1997 General Elections for the Enga Provincial seat. Member of Broadcasting of Parliamentary Proceedings Committee from July 1997 to March 1998. Member of Finance Referral Committee from July 1997-July 1998. Quit the URP to join ranks with the PDM on 26/04/01. Governor for Enga Province from July 1997 until the withdrawal of Enga Provincial Government powers in February 2001. Also served in the Public Works Committee from November 1999 to May 2001, and the Select Committee on Independent Commission Against Corruption in April 1998. Appointed Minister for Mining in the Morauta government on the 17/5/2001 till 19/10/2001 when relinquished ministerial duties to resume as Governor for Enga Province when the suspension of the Enga Provincial government was lifted. Re-elected to the 7th National Parliament for the same seat in the 2002 General Elections as a People's Democratic Movement Candidate, then joined Papua New Guinea Party when party name changed from PDM in November 2003. Announced his resignation from the PNG Party to form his own party on the 1/3/2006. Formed and subsequently made first Parliamentary Leader of People's Party in May 2007 before the 2007 General Elections. Re-elected to the 8th National Parliament in the 2007 General Elections for the same seat as a People's Party candidate. Re-elected to the 9th National Parliament in the 2012 General Elections for the same seat under same party.

Biography

Religion: Christianity-Lutheran
Primary Education: Ireyla Community School
Secondary Education: Pausa Lutheran High School
Tertiary Education: Science Foundation, University of Papua New Guinea (UPNG)

Achievements: A successful Business man Father of Free Education Patron of Enga Mioks and Coca Cola Ipatas Cup, Won four (4) National General Elections, Acting Governor, LLG Ward Councillor
Community Interests: Leader of Taiyol Tribe, Business Leader, Father of many children, promote Law & Order, Support children in education and local business
Last Occupation Prior to Elections: Council President in Enga Province

Next Sitting Dates

February 2017
S M T W T F S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Links

Explore Us

Find a Member

Subscribe E-News