Parliament adjourned to Tuesday, 12th October 2021 at 02:00 p.m.

Hon. Don Pomb Polye, MP

Electorate
Kandep Open

Party
Triumph Heritage Empowerment (THE)

Date of Election
19 April 2021

Votes Received
22, 237

Parliamentary Services

Current: Declared duly elected to the 10th Parliament on 19/04/2021 and sworn in on 20/04/2021 following a recount ordered by the Court of Disputed Returns, appointed as D/Chairman to the Constitutional Laws and Acts and Subordinate Legislation on 07/09/2021, 4th term in this Parliament.

Past: First elected to the 7th National Parliament in the 2002 General Elections for the Kandep Open seat as a National Alliance Party Candidate. Appointed Minister for Transport and Civil Aviation on the 13/8/2002 following the formation of the Somare/Marat government. Given added responsibility as Minister for Higher Education, Research, Science and Technology on the 26/7/2005 till 26/1/2006, then reinstated on the 23/7/2006 (G123, 2006). Appointed Deputy Prime Minister on the 7/7/2006 [G135 of 2006] while retaining Transport and Civil Aviation, and relinquishing Higher Education, Research, Science and Technology portfolios. Appointment as Minister responsible for Works, Public Services, Culture and Tourism in the caretaker cabinet on the 13/8/2007. Appointed as Minister for Works and Transport and Civil Aviation in the Somare-Temu cabinet on the 29/8/2007 till 14/8/2009. Disqualified from parliament by national court on 14/08/2009. Re-elected for same seat in by-election in December 2009 and reappointed Minister for Works, Transport and Civil Aviation in January 2010 till December 2010. Deputy Prime Minister from July to December 2010. Appointed Minister for Foreign Affairs, Trade and Immigration in December 2010 till 2/8/2011. Appointed Minister for Treasury and Finance on the 5/9/2011 in the O'Neill-Namah cabinet.Re-elected to the 9th National Parliament in the 2012 General Elections for the same seat as a Triumph Heritage Empowerment Party candidate. Appointed Minister for Treasury in the O`neill-Dion cabinet>following formation of government till 10/3/2014. Joined the opposition ranks in November 2014 and voted Leader of Opposition in December 2014 replacing Belden Namah.

Biography

Contact Details

Parliament Office
National Parliament PO Parliament House, WAIGANI, Papua New Guinea

Ph: +675 3277276
Fax: +675 3277480



Next Sitting Dates

October 2021
S M T W T F S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Links

Explore Us

Find a Member

Subscribe E-News