National Parliament Induction Week 14th - 18th August

Hon. Puka Temu, MP

Puka Temu

Ministerial Portfolio
Minister Public Services

Electorate
Abau

Party
People's National Congress (PNC)

Date of Election
24 July 2012

Votes Received
12307

Contact Details

Parliament Office
National Parliament P O Parliament House, WAIGANI, N.C.D Papua New Guinea

Telephone: 3277366
Fax: 3277480
Email:

Electorate Office


Telephone:
Fax:
Email:

Connect with Temu

Party Website

Parliamentary Services

Current: Member of parliament for Abau Open and Minister for Public Services

Past: First elected in to the 7th National Parliament in the 2002 General Elections for the Abau Open seat as a National Alliance Party candidate. Following the election of Sir Michael Somare as prime minister on the 5/8/2002, appointed Minister responsible for National Planning and Monitoring, Provincial Affairs, Works and Transport in the caretaker cabinet, then Minister for Public Service on the 13/8/2002 and Leader of Government Business on the 27/8/2002. Disqualified from parliament on the 5/3/2003 by the court of disputed returns (EP No.33 of 2002). Re-elected in by-election. Declared on the 16/12/2003 in the first election to be conducted using the Limited Preferential Voting system and sworn in as member of parliament on the 13/1/2004. Sworn in as Minister for State Enterprises and Information on the 15/1/2004 (G7, 2004) till 20/12/2004, but remain in cabinet as Minister without Portfolio till 7/1/2005, then appointed Minister for Lands and Physical Planning and Minister for State Assisting the Prime Minister. Retained Lands and Physical Planning portfolio, but relinquished duties as Minister of State in June 2006. Endorsed National Alliance Party candidate for the Abau Open seat in the 2007 General Elections. Re-elected to the 8th National Parliament in the 2007 General Elections for the same seat as a National Alliance Party candidate. Appointed Deputy Prime Minister and Minister for Lands and Physical Planning on the 29/08/2007. Resigned from the Somare government in July 2010 to join ranks with Morauta led opposition. Appointed Minister for Agriculture and Livestock on the 5/8/2011 in the O'Neill-Namah cabinet. Re-elected to the 9th National Parliament in the 2012 General Elections for the same seat an Our Development Party candidate. Appointed Minister for Transport in the O`neill-Dion cabinet.

Biography

Religion: Christianity-United Church
Primary Education:
Secondary Education:
Tertiary Education:

Achievements: Medical Doctor by Profession, Companion order of St Michael & St George (CMG) (2000), Awarded Knighthood in June 2009
Community Interests:
Last Occupation Prior to Elections: Secretary for the Department of Health (1996-2001)

Next Sitting Dates

August 2017
S M T W T F S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Links

Explore Us

Find a Member

Subscribe E-News